Pro pasivní domy a stavby 2.alias

Okna jsou z hlediska úniků tepla nejslabším článkem stavební konstrukce. U pasivních domů, které mají náročná kritéria na úspory energie musí okna perfektně těsnit a splňovat přísná kritéria v oblasti energetických úspor. Na plášť domu jsou proto kladeny vysoké nároky z pohledu tepelné propustnosti a izolačních schopností. A díky tomu, že jsou okna součástí obvodového pláště, musí také splňovat nejnáročnější

 

Zvolte profilaci

Co to je pasivní dům?

Pasivní dům (z německého Passivhaus) je stavba, která splňuje dobrovolná, ale přísná kritéria energetických úspor při provozu domu. Koncepce pasivního domu není architektonický styl nebo stavební systém, ale dílčí kapitola při navrhování a projektování novostaveb nebo rekonstrukcí. Méně přísná kritéria úspor energií na provoz, která předcházela standardu pasivního domu, platí pro nízkoenergetický dům. Technologiemi zdokonalenou variantou pasivního domu je energeticky nulový dům, dům který své energetické potřeby plně saturuje z místních zdrojů.

Život v pasivním domě neznamená pouze úsporu nákladů na vytápění, ale můžete také počítat s tím, že se zbavíte většiny svých zdravotních problémů. Zařízení, které pracuje i v noci, filtruje vzduch a tím ho zbavuje škodlivých nečistot a prachu. Díky tomu, že stroj přivede vždy přesně tolik vzduchu, kolik potřebujete, se nemusíte bát plísní, které tak často trápí obyvatele rekonstruovaných panelových domů. Uvnitř domu dýcháte pouze čerstvý vzduch.



Co znamená název pasivní standard nebo pasivní dům?

Toto názvosloví vychází z principu využívání pasivních tepelných zisků v budově. Jsou to vnější zisky ze slunečního záření procházejícího okny a zisky vnitřní – teplo vyzařované lidmi a spotřebiči. Díky velmi kvalitní izolaci a dalším prvkům tyto zisky „neutíkají ven“ a po většinu roku postačují k zajištění příjemné teploty v místnostech. Vše dohromady zvyšuje kvalitu bydlení a hodnotu nemovitosti. 



Úspora tepla v prvé řadě

Pasivní dům ročně spotřebuje maximálně 15 kilowatthodin na metr čtvereční vytápěné plochy. U běžného rodinného domu, který má podlahovou plochu kolem 120 metrů čtverečních, to dělá 1800 kilowatthodin. Pro vytápění místnosti o velikosti 20 metrů čtverečních stačí 200 wattů, pro porovnání tepelný výkon člověka v klidu je 80 wattů, výkon stolního počítače 250 wattů. Můžete sledovat, jak neustále rostou ceny energií a zůstat v klidu, protože Vy se bez nich téměř obejdete.

To, že pasivní domy uspoří běžně kolem 80 % energie na vytápění oproti běžné novostavbě a až 90 % oproti stávajícím stavbám, je už běžně známá věc. Méně se však ví o tom, že pasivní domy nemusí být složité a drahé, a pokud tomu tak je, jedná se v podstatě o nezkušenost projektanta. Je jasné, že dům, který i v největších mrazech dokáže vytopit pouhý fén na vlasy, nepotřebuje složité technologie a drahý otopný systém. Ovšem, aby byly pasivní domy cenově srovnatelné s běžnými a navíc jednoduché, je potřeba promyšlený a opravdu vyladěný návrh. Nejdůležitější jsou dva principy, které se prolínají celým návrhem pasivního domu:

  • Využití slunečního záření jako levného zdroje energie a světla

  • Udržení, případně akumulace získané energie (ze sluce, lidí, spotřebičů)



Výhody pasivních domů

  • vyšší komfort bydlení

  • příjemné teploty v zimě i v létě

  • extrémně nízké náklady na vytápění a provoz

  • stálý přívod čerstvého vzduchu bez chladného průvanu

  • žádné teplotní rozdílí v místnosti

  • kvalitní ochrana konstrukcí

  • vyšší hodnota na trhu s nemovitostmi



Další užitešné informace o pasivních domech

Co se dále dozvíte v infolistu sestaveném týmem odborníku centra pasivního domu na www.pasivnidomy.cz ?

  • Principy pasivního domu

  • Jak pasivní dům vypadá 

  • Z čeho může být postaven (vhodných materiálů je spousta)

  • Jak dům funguje



Pořidte si pasivní dům s DOTACÍ dle programu NZÚ

 

 

Dotace NOVOSTAVBA na výstavbu nebo nákup nového rodinného domu s velmi nízkou energetickou náročností. Vyšší dotaci získáte, pokud postavíte úspornější dům, zpravidla využívající energii z více obnovitelných zdrojů.



Co je Nová zelená úsporám?

Program Nová zelená úsporám (NZÚ) patří k nejefektivnějším dotačním programům v České republice. Zaměřuje se na úspory energie rodinných a bytových domech a nově podporuje i adaptační a mitigační opatření.



Pro koho je dotační program určen?

Program je určen pro vlastníky a stavebníky rodinných a bytových domů. O dotaci mohou žádat také pověření vlastníci a nabyvatelé rodinných či bytových domů, dále osoby, které svědčí právo stavby, a společenství vlastníků jednotek bytového domu.



Na co mohu získat dotaci?

Dotaci můžete získat na snižování energetické náročnosti domu (komplexní nebo dílčí zateplení), výstavbu či nákup domu s velmi nízkou energetickou náročností, environmentálně šetrné způsoby vytápění, přípravu teplé vody, zpětné získávání tepla z odpadní vody a instalaci obnovitelných zdrojů energie a systémů řízeného větrání. Čerpat příspěvek je možné také na hospodaření s dešťovou a odpadní vodou, výstavbu zelených střech a spolu se zateplením také na instalaci stínicí techniky. Nově program podporuje dobíjecí stanice pro elektromobily a u bytových domů i výsadbu komunitní zeleně.



Chtěli bychom v našem rodinném domě pouze vyměnit okna, dosáhneme na dotaci?

Závisí na velikosti plochy oken, poměru k ostatním konstrukcím a několika dalších parametrech. Dá se ale říci, že zpravidla ne. Samotnou výměnou oken totiž nelze ve většině případů dosáhnout požadované úspory a bude tak nutné současně s výměnou realizovat další opatření, alespoň na části dalších konstrukcí, jako je např. zateplení stropů. Bez podrobného posouzení zpracovaného energetickým specialistou však nelze splnění podmínek pro poskytnutí dotace garantovat.



Je možné se o dotaci ucházet, i když už mám projekt zrealizovaný?

Ano, žádost lze podat i po realizaci opatření. Zároveň ale platí, že nelze podporovat opatření, která byla provedena před rozhodným datem pro způsobilost výdajů.



Kdo může žádat?

První vlastník nebo stavebník rodinného domu

Nabyvatel rodinného domu, který dům koupil od prvního vlastníka či stavebníka do 2 let od dokončení stavby



Kolik získáte?

Jednorázovou částku 200 000 Kč350 000 Kč nebo 500 000 



Základní pravidla pro získání podpory

Žadatelem a příjemcem podpory může být pouze první vlastník rodinného domu.

Žadatel musí prokázat technické vlastnosti použitých tepelně izolačních materiálů, výplní otvorů a technických zařízení budovy. Pro materiály a výrobky uvedené v Seznamu výrobků a technologií tyto dokumenty dokládat nemusí.

Instalace zařízení využívajících energii z obnovitelných zdrojů musí být provedena dodavatelem s příslušnými oprávněními a odbornou způsobilostí.

V případě, instalace solárního termického systému musí být použity kolektory splňující minimální hodnotu účinnosti ηsk dle vyhlášky č. 441/2012 Sb., o stanovení minimální účinnosti užití energie při výrobě elektřiny a tepelné energie.

Minimální požadovaná účinnost zpětného zisku tepla z odváděného vzduchu je 75 %.

Žadatel je povinen zajistit odborný technický dozor. Požadavky na odborný technický dozor uvádí kapitola 11 Závazných pokynů.

Splnění požadavku na maximální průvzdušnost obálky budovy n50 musí být doloženo protokolem o měření průvzdušnosti obálky budovy, který bude v souladu s metodickým pokynem k upřesnění pravidel pro měření průvzdušnosti obálky budovy, a který bude vypracován dle vzoru zveřejněného v sekci METODICKÉ POKYNY.

Na rodinný dům podpořený z této oblasti podpory nelze čerpat dotaci z oblastí podpory A a C.



Důležité odkazy a dokumenty

www.novazelenausporam.cz / telefonická linka 800 260 500



Jak začít?

  • Najděte si projektanta a energetického specialistu, kteří vám zpracují posudek
  • Získejte svolení stavebního úřadu
  • Ve spolupráci s energetickým specialistou vyplňte krycí list technických parametrů
  • Podejte elektronicky žádost na www.novazelenausporam.cz
  • Do 5 dnů doložte na krajských pracovištích SFŽP povinné přílohy

    Další postup najdete ZDE. Nepropásněte tuhle skvělou příležitost!

 

Poptejte dřevěná okna v našem novém konfigurátoru s průvodcem a získáte kalkulaci na nová okna s certifikátem původu.