Praktický rádce

Připravili jsme pro Vás přehledné sekce s praktickými informacemi týkající se montáže dřevěných oken. Jednotlivé sekce jsou zaměřeny na problematiku správné montáže oken, příslušenství oken a v neposlední řadě Vašich nejčastějších dotazů k tomuto tématu. V případě, že jste zde nenašli co právě hledáte, neváhejte nás kdykoliv kontaktovat na obchod@oknasvunidreva.cz a rádi Váš dotaz zodpovíme.

CO JE TO "EUROOKNO"?

Označení eurookno nic nevypovídá (kromě použitého materiálu) o designu okna. Okno z europrofilů (eurohranolů) může mít různou tloušťku rámu i nejrůznější dělení. Dodavatelské firmy nabízí eurohranoly například i pro kastlová okna.

 

Eurookno je moderní dřevěné okno, při jehož konstrukci kladen velký důraz na funkční i estetické vlastnosti. Základním materiálem eurooken je dřevo a takzvaný již výše zmíněný eurohranol. Jedná se o hranol ze třech až čtyřech slepených vrstev dřeva, přičemž na vrchní straně je použito kvalitní dřevo. Díky slepeným vrstvám se eliminuje kroucení a další tvarové změny. Nejčastějším materiálem pro eurohranoly je smrkové dřevo, často se zde uplatňuje i borovice, dub či modřín. Eurohranoly neobsahují žádné vady (suky, smolníky, praskliny) a tím, že jsou slepeny z více vrstev a vysušeny na optimální vlhkost jsou tvarově stálé. Dřevo dobře propouští vlhkost a zároveň dobře izoluje.

 

Eurohranoly se dodávají v různých délkách, přičemž dřevo je v nich napojeno zubovým (cinkovaným) spojem. Pokud hranol cinkované spoje neobsahuje, označuje se jako necinkovaný (fixní). Zmiňujeme se o tom proto, že tento spoj pak obvykle najdete také někde na okenních rámech. Materiál v kvalitě fixní je  asi o 5 – 10 % dražší, což se také projeví na ceně oken.

 

Eurookna jsou zasklena izolačními skly s pokovenými vrstvami a meziskelními prostory vyplněnými inertními plyny (argon, krypton). Mezi sklem a křídlem je odvětrávací drážka, která zajišťuje velmi důležitý odvod vlhkosti z křídla. Spodní část křídla i rámu je chráněna hliníkovou eloxovanou okapnicí. Rámová okapnice je u eurooken odvětraná. Eurookna jsou osazena celo-obvodovým kováním, které umožňuje otevírání tak i sklopné větrání. Povrchovou úpravu eurooken tvoří vícevrstvý nátěrový systém. Okna jsou kompletně naimpregnována, napuštěna barevným základem a nastříkána silnovrstvým vrchním lakem. Moderní povrchová úprava umožňuje poskytnout na okna až desetiletou záruku.

Samolepící okenní fólie Illbruck TwinAktiv

 

Samolepicí okenní páska illbruck ME508 TwinAktiv slouží k utěsnění styčných okenních spár. Je opatřena vysoce kvalitní samolepicí vrstvou, která umožňuje okamžité upevnění fólie takřka na jakémkoli podkladu. Disponuje také proměnlivou propustností pro vodní páru a je vhodná jak pro utěsnění interiérové, tak i její exteriérové části. Fólie mění svou průchodnost vůči vodním parám podle měnící se vlhkosti prostředí. Fólie je navíc opatřena vysoce lepivým
lepidlem, které je naneseno téměř na celé rubové straně. Zároveň tato páska splňuje princip „větší těsnost zevnitř než zvenčí“. Kromě toho jí lze omítat z lícové strany a drží skvěle na řadě běžných staveb-ních podkladů, jako je např. zdivo, beton, omítka, PVC, sklo, kovy, dřevo a všechny běžné izolační materiály (EPS, XPS, PUR). Vhodná do interiéru i exteriéru. Aplikace od -5 °C do +40 °C

 

Aplikace

  • Vhodná do interiéru i exteriéru
  • Aplikace od -5 °C do +40 °C
  • celoplošně nanesené lepidlo
  • univerzální použitelnost umožňuje vynikající vysychání spáry
  • rozdělené linery pro pohodlné nalepení fólie na rám okna a zdivo

 

Upevnění na okně

  • Sundejte ochranný proužek z okenní fólie a nalepte ji na očištěný a odmaštěný okenní rám pomocí AA404.
  • Fólii naměřte přes 3 strany okna (svislé strany a nadpraží) a nechte přečnívat v rozích min. 2 cm přes rohy.
  • Na rozích přehněte fólii tam a zpátky. Vznikne tím slepená fólie s uzavřeným přesahem v rozích tzv. uši.
  • Na spodní straně svislých částí rámu ponechejte fólii přečnívat cca 5 cm.
  • Osaďte rám, ukotvěte jej a následně aplikujte do styčné okenní spáry aplikujte tepelnou izolaci. Doporučujeme oknařskou elastickou pěnu FM330.
  • illbruck ME508 TwinAktiv VV lze použít pro utěsnění okenní připojovací spáry jak v interiéru tak v exteriéru.

 

Upevnění na zeď

V případě nerovností stavebního tělesa je bezpodmínečně nutné vyrovnání ostění omítkou nebo cementovým lepidlem.

  • Fólii veďte souběžně s osazovacím rámem a stěnou.
  • Pomocí ocelového kartáče a smetáku zbavte ostění částic zhoršujících přilnavost jako je prach a volné částice.
  • V případě měkkého a drolivého podkladu použijte impregnaci pokladu illbruck ME901 nebo ME902.
  • Sejměte ochrannou vrstvu na široké samolepicí straně a nalepte fólii na ostění.
  • Pečlivě přejeďte přítlačným válečkem.
  • Fólii lze omítat běžně dostupnými omítkami.

 

Více o montáži oken a správném provedení připojovací spáry

https://www.montazokna.cz/montaz-oken/nazvoslovi-a-terminy

Komprimační páska Illmod Trio+

Páska splňuje nejvyšší nároky na kvalitní, trvanlivé a rychlé utěsnění spár, navíc je jedná o produkt "zelený produkt" bez škodlivých chemikálií. Multifunkční těsnicí páska určená zejména pro utěsnění okenních spár v prostředí: 

 

  • pasivní a nízkoenergetická výstavba
  • běžná výstavba
  • rekonstrukce
  • zateplení spár 

 

Barva

  • antracit
  • interiérová  strana světle šedá s integrovaným zesílením těsnosti

 

Balení 

  • klikněte na roletku v šedém obdelníku po levé straně 

 

Přednosti

  • komplexní utěsnění spár
  • aplikace je možná za jakýchkoliv teplot
  • široké možnosti využití pro velké rozpětí spár
  • rychlá instalace nezávislá na počasí a teplotě

 

 

Více o montáži oken a správném provedení připojovací spáry

https://www.montazokna.cz/montaz-oken/nazvoslovi-a-terminy

Předsazená montáž oken

 

Zatímco u klasické montáže se osazuje okno do roviny nosné či výplňové konstrukce, u předsazené montáže se okno osazuje do roviny hlavní tepelně izolační vrstvy, tedy před rovinu nosné či výplňové konstrukce. Předsazená montáž okna v praxi znamená, že se okno osadí do zateplovací vrstvy. Okno tak není v nosném zdivu, ale v zateplující fasádě. Předsazení oken a dveří se provádí pomocí nosné konstrukce či kompozitních profilů. Okno je tak na vnější hraně domu a není zapadlé dovnitř. Předsazená montáž oken je při zateplování či při výstavbě nové budovy velmi frekventovaná, neboť výrazně snižuje tepelné vazby vznikající mezi oknem a stěnou. Tepelné vazby vznikající mezi oknem a stěnou, a to zejména v parapetní části, mohou způsobovat kondenzaci vodní páry a vznik plísní. Velmi často se používá kompozitní úhelník, který je levný, lehce dostupný a nevytváří výrazný tepelný most. Často se také využívají purenotivé nebo purenové hranoly, (systém ILLBRUCK) u nichž hrozí napadení hnilobou a výrazně snižují tepelné mosty. Řešení je samozřejmě mnoho a obvykle jde o individuální návrhy, neboť systémové řešení je často drahé i technicky náročné.

Zeptejte se nás na naše doporučení

 

Záruka

Zhotovitel poskytuje záruku za jakost montovaných výrobků (konstrukce, funkčnost, kvalita povrchu, těsnění) v trvání pěti let od data převzetí díla předávacím protokolem. Předpokladem trvání záruky je však správné a šetrné (obvyklé) nakládání s výrobky - v souladu s pokyny v přílohách SOD pokud není uvedeno jinak. Záruka se nevztahuje na vady vzniklé mechanickým poškozením a nesprávným užíváním výrobku. Příslušenství jako jsou parapety žaluzie apod 24 měsíců.

7-mi letá záruka

Povrchová úprava rozhoduje o kvalitě dřevěných oken. Eurookna si díky špičkové povrchové úpravě dlouhodobě udržují dokonalý vzhled a vlastnosti, a to jen s minimálními nároky na péči o lazuru. Pořiďte si záruku na povrchovou úpravu o další dva roky při splnění dvou základních podmínek. 

 

Podmínka:

  • systémová montáž dle ČSN 74 6077 (nalepovací nebo expazní systém ILLBRUCK)
  • termín uzavření SOD a zaplacení zálohy do 31.8.2021 včetně (uhrazení zálohy se rozumí připsáním částky na účet)

 

Mimořádná záruka 7 let na povrchovou úpravu eurooken se týká všech profilových systémů i všech nabízených dřevin.

10-ti letá záruka

Ve spolupráci s firmou TEKNOS Vám nabízíme možnost volby až 10-ti leté záruky na povrchovou úpravu oken a dveří. Podmínkou poskytnutí 10-ti leté garance na povrchovou úpravu je mimo jiné systémová montáž dle 74 6077 (nalepovací, nebo expazní páska) + mezivrstva nástřiku laku +3% z ceny okna

 

  • Záruční koncepce TEKNOSflex
    Dokonalý povrch pro vaše okenní a dveřní elementy vyrobené ze dřeva. Kromě toho až desetiletá spolehlivost se záruční koncepcí TEKNOSflex, certifikovanou organizací TÜV.

  • TEKNOSflex - dokonalé řešení pro zaručeně stálý povrch
    Ten, kdo se rozhodne pro okna a vnější dveře ze dřeva, neklade důraz pouze na tepelnou izolaci, komfort a bezpečnost, ale i na přednosti ekologického stavebního materiálu s přirozeně krásným povrchem, vyzařujícím teplo a pohodu.

  • Spolehlivá ochrana
    Dnešní moderní výrobní postupy a způsoby povrchové úpravy umožňují snadné ošetřování a zajišťují dlouhou životnost stavebních dílů vyrobených ze dřeva. To platí zejména pro okenní a dveřní elementy, které jsou upravovány pomocí inovačních povrchových systémů Teknos. Firma Teknos je skandinávský výrobce laků s dlouholetými zkušenostmi s trvanlivou a ekologickou povrchovou úpravou dřeva. Dřevěná okna a dveře, používané ve vysokých počtech po celé Evropě každoročně dokazují kvalitu a dlouhou životnost povrchových systémů AQUATOP a GORI firmy Teknos.

  • Až desetiletá záruka, spolehlivost certifikovaná organizací TÜV
    Abyste se již při koupi mohli spoléhat na to, že se budete po dlouhá léta těšit z přirozeně krásného povrchu vašich dřevěných oken a dveří, nabízí vám Teknos osvědčenou možnost, jak toho dosáhnout. Koncepci záruky TEKNOSflex certifikovanou organizací TÜV. Jestliže zajistíte, že povrch vašich oken a dveří bude minimálně jednou za rok odborně ošetřen (což je malý požadavek, který je i bez toho dobré doporučit), poskytne vám Teknos záruku na dobu až 10 roků na odolnost povrchové úpravy proti povětrnostním vlivům.

  • Vysoká kvalita počínaje výrobou až po údržbu
    TEKNOSflex je záruční systém, u kterého jsou přesně stanoveny, a organizací TÜV Hessen prověřovány všechny postupové kroky. Pro výrobu a montáž se firma Teknos a výrobce zavázali dodržovat nejpřísnější předpisy pro kvalitu. Během období po zabudování však dřevo jako přírodní materiál vyžaduje určitou pozornost a péči. V důsledku toho se i vy sami stáváte spoluúčastníky na zajišťování kvality

  • Fungování záruční koncepce TEKNOSflex
    Při koupi dřevěných oken nebo dveří obdržíte od prodejce podklady TEKNOSflex, ve kterých je přesně vysvětleno, co musíte provést. Po ukončené montáži prověříte spolu s odbornou firmou okna a dveře na správný stav provedených prací a vyplníte předávací protokol. Tento pošlete výrobci elementů. Potom jednou za rok okna a dveře podrobíte kontrole. Příslušné činnosti jsou krok za krokem popsány v Návodu TEKNOSflex pro údržbu a servis. Objem prací není velký, a jejich provedení se vyplatí dvakrát: Budete se moci dlouho z vašich oken a dveří těšit a získáte nárok na záruku období až 10 let. Pokud by se během této doby přesto vyskytly na povrchové úpravě nějaké závady, uhradí Teknos škodu v rámci záručních podmínek. Další informace a dotazy na koncepci záruky TEKNOSflex vám rád zodpovím na tel. čísle 777 757 179

Mikroventilace

Nová dřevěná okna umožňují dokonalé utěsnění místnosti, kdy výměna vzduchu probíhá pouze regulovaným způsobem, tedy vůlí uživatele. Prostředí v místnosti, která je dokonale utěsněná, ale není ideální. Z tohoto důvodu vznikla mikroventilace umožňující tzv. infiltraci, tedy minimální výměnu vzduchu.

 

  • Co je mikroventilace?
    Mikroventilace je poloha kliky před úplným zavřením, která způsobí uvolnění okna a vytvoření malé mezery mezi rámem a těsněním umožňující proudění vzduchu. Jedná se o funkci, která je již u většiny oken standardem. Nejčastěji se mikroventilace používá od jara do podzimu v noci při spánku, když nechcete spát s úplně otevřeným oknem. 

  • Pozor na mikroventilaci v zimě
    V zimě je důležité správné větrání: krátké a intenzivní. Nedoporučuje se ani používání ventilačky, která v zimě nepřináší žádný podstatný větrací efekt, navíc zvyšuje náklady na vytápění. Zcela nevhodné je pak používání mikroventilace! Zatímco v teplém počasí vám bude dobře sloužit, v zimě hrozí při jejím použití namrzání kování a jeho následné poškození. Navíc mikroventilace neumožňuje rychlé vyvětrání a zbytečně při ní dochází k tepelným ztrátám. Okna proto mějte v zimě pořádně zavřená a dodržujte pouze správné větrání: kolem 5 minut 2 krát až 3 krát denně.

  • Výhody mikroventilace
    Mikroventilace zlepšuje výměnu vzduchu v místnosti, aniž by muselo docházet k řízenému větrání. Tím snižuje vlhkost a předchází vzniku plísní. Také umožňuje odvod škodlivin a mikrobů z místnosti. Při větrání mikroventilací navíc nedochází k prudkému poklesu teploty v obývacím prostoru.

  • Nevýhody mikroventilace
    Mikroventilace je závislá na povětrnostních podmínkách. Při bezvětří je efekt mikroventilace minimální, a proto nedokáže adekvátně nahradit klasické větrání. Při silném větru může být efekt mikroventilace naopak příliš intenzivní. V zimě ji nelze používat, protože způsobuje tepelné ztráty a riziko poškození kování. Mezera, která mikroventilací vznikne, umožňuje pronikání hluku z venkovního prostředí, čímž snižuje jednu z hlavních výhod plastových oken, kterou je zvuková izolace.

  • Mikroventilace bojuje proti vlhkosti
    Při vysoké vlhkosti v bytě je mikroventilace velmi dobrým pomocníkem. Pro snížení vlhkosti je důležité správné větrání. Pomůže ale i mikroventilace, kdy je okno otevřené na malou mezeru a umožní proudění vzduchu.

Letní a zimní ventilace

Možnost letní / zimní ventilace je volitelná výbava dřevěných oken. I přes názvy této doplňkové výbavy stále platí, že v zimě je nejlépe větrat okny otevřenými dokořán po dobu několika minut, tak se rychle vymění vzduch, odejte přebytečná vlhkost z interiéru a zároveň se minimalizují tepelné ztráty. Stavitelný systém větrání umožňuje, abyste si sami určovali polohu vyklopení okna podle roční doby a potřeb větrání. Zmenšené vyklopení křídla v zimní větrací poloze snižuje zatížení vnějším hlukem, snižuje ztrátu energie větráním a tím i nákladů na energii. Zmenšením úhlu vyklopení se nemůže déšť dostat až na vnitřní ostění. Integrovaná přídavná pojistka zabraňuje samovolnému přivření vyklopeného okna, např. průvanem.

  • Letní větrání
    Křídlo je možné vyklopit do obvyklé výklopné vzdálenosti 160 mm - tím je umožněna dostatečná výměna vzduchu pro příjemné klima v místnosti i při malých rozdílech tlaku. Volitelné nastavení aktivované nebo deaktivované polohy je libovolně možné. Přepínač směřuje šipkou směrem nahoru. 

  • Zimní větrání
    Pro zimní polohu větrání je ventilace aktivována jednoduchým způsobem - bez použití nástroje. Malá vzdálenost vyklopení cca 40 mm je dostatečná pro velkou výměnu vzduchu při velkých rozdílech tlaku. Díky omezené vzdálenosti vyklopení jsou minimalizovány tepelné ztráty vzduchu a tím i energetické náklady. Přepínač větrání povytáhneme a otočíme šipkou směrem dolů